Savas dzīves alķīmiķis – Paulu Koelju

Paulu Koelju biogrāfija ir samērā raiba, jo, lai gan rakstīšana slavenajam brazīļu autoram vienmēr ir bijis liels sapnis, ceļš līdz tā piepildījumam ir bijis līkločiem pilns. Tomēr, stājoties pretī visiem kritizētājiem, viņš kļuvis par slavenu rakstnieku visā pasaulē. Paulu Koelju citāti ir vieni no visbiežāk pieminētajiem to dziļo un patieso domu dēļ. Viņa visievērojamākā grāmata “Alķīmiķis” ir iekļuvisi Pasaules Ginesa Rekordu grāmatā kā visvairāk valodās pārtulkotais darbs, autoram vēl dzīvam esot. Paulu Koelju ir saņēmis arī vairākus nozīmīgus un starptautiskus apbalvojumus – Davosas Pasaules Ekonomiskā foruma Kristāla balva, Galīcijas Zelta medaļa, “Grinzane Cavour” balva (Itālija) un, pēc Žaka Širaka rekomendācijas, rakstnieks saņēma Francijas valsts augstāko apbalvojumu – Goda leģiona ordeni. Viņu arī atzinuši par savu iecienītāko rakstnieku vairākas ievērojamas slavenības, piemēram, dziedātāja Madonna, bijušais ASV prezidents Bils Klintons, bijušais Francijas premjerministrs un daudzi citi.

Paulu Koelju

Īsi par literārajiem veikumiem...

1982. gadā tika izdota pirmā Paulu Koelju grāmata (Hell Archives). Pēc 5 gadu pauzes, 1987.gadā tika publicēts autobiogrāfisks darbs ar atziņām no Koelju svētceļojuma pa Spāniju, “Burvja Piezīmes” un tad sekoja pasaulslavenā grāmata “Alķīmiķis. Kopš tā laika, aptuveni ik pēc diviem gadiem tiek izdota viena viņa grāmata. Kopā tikušas izdotas aptuveni 32  Paulu Koelju grāmatas, no kurām 12 ir iztulkotas arī latviešu valodā.

“Pasaules dvēseli baro cilvēku laime. Un arī to nelaime, ļaunums vai skaudība. Īstenot savu likteni ir cilvēka vienīgais, patiesais uzdevums. Viss kalpo vienam. Ja tu kaut ko vēlies, visa pasaule slepus sadodas rokās, lai tev palīdzētu.” /Alķīmiķis/

Alķīmiķis

“Alķīmiķis” ir rakstnieka populārākais no visiem viņa darbiem, kurš pārtulkots vairāk kā 40 valodās. Stāstā aitu gans Santjago dodas bagātības meklējumos cauri tuksnesim. Ceļā šis puisis satiek dažādus cilvēkus, kuri dod norādījumus pareizajam ceļa virzienam, kas patiesībā ved nevis uz piramīdām, bet uz paša dvēseli. Atziņām bagātais romāns iedvesmo lasītājus  dzīves jēgas meklējumiem un palīdz labāk izprast sarežģīto pasauli, atgādinot par jau zināmām, bet aizmirstām sakarībām.

 Balstoties uz Paulu Koelju romāniem, ir uzņemtas vairākas pilnmetrāžas filmas, kā arī 2018. gadā FreemantleMedia filmu studija nāca klajā ar paziņojumu, ka, sadarbojoties ar rakstnieku, tiks ekranizēti vairaki viņa romāni kādā televīzijas seriālā. Izvēlētie stāsti ir: “Portobello Ragana”, “Nelabais un senjorita Prima” un “Brida”. Visi šie romāni ir tulkoti arī latviešu valodā.

Portobello Ragana

Tas ir stāsts par sevis meklēšanu, par to, cik nozīmīgi būt atklātam pret sevi un to, kas ir mīlestība, kaislība, jūsma un upurēšanās. Neviens no stāsta varoņiem neuztic savus sapņus tiem, kas tos varētu sagraut, izņemot Atēnu – galveno šī romāna varoni. Atēna, kura dzīvo Londonā, bet dzimusi Transilvānijā un uzaugusi Beirutā, ir meitene, par kuru stāsta visi, kuri viņu pazinuši. 

Nelabais un Senjorita Prima

Šajā Paulu Koelju romānā tiek runāts par zaudējumu, bailēm no nezināmā un drosmi mainīt savu likteni; par katra izvēlēm brīdī, kad viņam tiek dota vienreizēja iespēja piepildīt savus sapņus. Tomēr pastāv divi iemesli, kas traucē tos īstenot: apziņa, ka to izdarīt ir neiespējami, un pēkšņie likteņa pavērsieni, kad sapnis negaidīti sāk piepildīties.

Ar šo romānu rakstnieks noslēdz savu triloģiju par mīlestību (Es sēdēju pie Pedro upes un raudāju), nāvi (Veronika grib mirt) un varu (Nelabais un senjorita Prima) – par pārbaudījumiem, kas nedēļas laikā pilnībā izmaina romāna galveno varoņu likteņus.

Paulu Koelju citāti no šīs grāmatas varētu šķist skaudri, bet tie ir saistīti ar šīs pasaules galvenajām patiesībām.

“Solījumiem nevajag ticēt. Ikviens cilvēks uz zemes ir gatavs pastrādāt ko ļaunu – viss atkarīgs no apstākļiem.”  /Nelabais un Senjorita Prima/
“Dzīve var likties īsa vai gara, viss atkarīgs no tā, kā mēs dzīvojam.” /Nelabais un Senjorita Prima/

“Brida”

Tas ir vēl viens dziļu jūtu pilnais Paulu Koelju stāsts par mīlestību, maģiju un drosmi. Tā galvenā varone ir īru meitene Brida, kura dodas ceļojumā, lai apgūtu maģiju. Ceļojumā viņa iemācās pārvarēt bailes un atklāj dejas maģiju pasaules skaņās. Lai gan meitenei piemīt īpašas spējas, liktenis ir viņas pašas rokās, turklāt tam visam starpā virmo alkas pēc partnera. Meitene tiek ierauda kaislību virpulī, kurā parādās šaubas un šaubas par pareizās izvēles veikšanu.

Nedaudz par pašu Paulu Koelju

Slavenais rakstnieks ir dzimis 1947. gada 24. augustā Riodežaneiro, Brazīlijā. Lai gan puisis audzis stingrā katoļu ģimenē un ticis sūtīts jezuītu skolā, savos pusaudža gados viņš bijis dumpinieks un ievietots ārstniecības iestādē, lai uzlabotu viņa uzvedību. Ar nelielu pārtraukumu, Paulu iestādē uzturējies no 17 līdz 20 gadu vecumam. 

Paulu Koelju Dzīve

Jau pusaudža gados Paulu saprata, ka rakstīšana ir viņa aicinājums, un viņš vēlas kļūt par rakstnieku. Pret šo ideju ļoti nostājās viņa vecāki, sakot, ka Brazīlijā ar šādu profesiju nav nākotnes, tādēļ, pēc vecāku vēlmes, viņš uzsāka jurisprudences studijas. Tomēr pēc pirmā gada viņš studijas pārtrauca un devās piedzīvojumu meklējumos pa Dienvidameriku, Ziemeļāfriku, Meksiku un Eiropu, kas sevī iekļāva gan alkohola, gan narkotisko vielu lietošanu.

Atgriežoties Brazīlijā, Paulu iemēģināja roku dažādos lielākos vai mazākos darbos kā aktieris, žurnālists, teātra vadītājs un dziesmu teksta autors. Tieši pēdējais bija iemesls viņa apcietinājumiem un nopratināšanām 1974. gadā, tā laika stingrajā valsts režīmā, kam nepatika Paulu radītie izaicinošie teksti, kuri bija pretrunā ar valsts iekārtu un politisko sistēmu.

1980. gadā Koelju apprecējas ar brazīļu izcelsmes mākslinieci Kristīnu Oitisiku, ar kuru šobrīd dzīvo Ženēvā, Šveicē.

Pēc 1986. gadā veiktā svētceļojuma Spānijā tika izdota autobiogrāfiska grāmata “Burvja piezīmes”, kuras iespaidā Koelju no dziesmu tekstu radīšanas kļuva par pilna laika literāru darbu rakstītāju. Tad tika izdots nākamais viņa visu laiku populārākais darbs “Alķīmiķis”, kas tiek uzskatīts kā sākuma atskaites punkts Paulu Koelju darbu izdošanas regularitātei (katrus divus gadus tiek izdota viena jauna grāmata).

Šobrīd rakstnieks turpina strādāt pie jauniem literāriem darbiem, kas priecēs viņa lasītājus un bagātinās cilvēces kultūrvēsturisko mantojumu, jo izskatās, ka Paulu Koelju domu un atziņu krājumi dzimst no jaunu. Gribētos ticēt,ka arī pēc 100 gadiem Paulu Koelju citāti būs aktuālii un tikpat iedvesojoši.

“Stāsts par vienu cilvēku ir stāsts par visu cilvēci.”
/Nelabais un Senjorita Prima /

Piesakies jaunumiem
Piesakies pozitīviem e-pastiem!
Pieteikties!

Pozitīvisma deva!

Saņem regulārus pozitīvus citātus no motivējošiem autoriem savā e-pastā.

Pievienojies!
close-link