tikainesakinevienam.lv

Intervija – Jans Ikes


1.Pastāstiet mazliet par sevi! Cik sen jau rakstāt dzeju?

Pirmās dzejiskās domas man radās tālajā 2004. gada rudenī, kad uzrakstīju pirmo dzejoli „Lietus lāse”, bet aktīvāk dzeju sāku rakstīt 2010. gada ziemā.

2.Kā jums šķiet, vai arī mūsdienās dzejniekam ir sava īpaša misija vai arī dzejnieks tikai izsaka sevi un savas emocijas? Kas jūs pamudina rakstīt?

Katrā laikā un katrā gadsimtā dzejniekam ir īpaša misija, kuru viņš vēlas pavēstīt citiem. Kā arī katrs dzejnieks vēlas iemūžināt dzejā to laiku, kurā viņš dzīvojis. Rakstīt mani pamudina ikdienas notikumi, kā arī tā brīža aktualitātes.

3.Pastāstiet par savu radošo procesu! Vai dzeja atnāk pie jums pati vai arī jūs zināt par ko vēlaties rakstīt, un tad radāt dzejoli? Cik bieži mēdzat rakstīt?

Agrāk dzeju rakstīju uzspiesti, meklējot īstos vārdus, bet nu ļauju dzejolim pašam atnākt pie manis. Mēdz būt arī speciāli pasūtīti darbi, bet tiem nav tik dziļa doma, jo tie nav radušies dabiski, kas man nepatīk. Dzeju rakstu visai saraustīti- mēdz gadīties dienas, kad uzrakstu 3-4 darbus vienā dienā, bet mēdz būt arī reizes, kad kādu mēnesi gadās ieturēt pauzi.

4.Kā jūs izvēlaties dzejoļus saviem krājumiem? Īpaši par dzejoļu krājumu “Vilka gars”.

Pirmajam dzejoļu krājumam „Kā tuvība smaržo” dzejoļus atlasīju tā, lai pēc vairākiem gadiem ar prieku izņemtu grāmatu no grāmatplaukta un to palasītu.Savukārt grāmatā „Vilka gars” iekļāvu tos darbus, kuri izpelnījušies vislielāko atsaucību un kuri paša sirdij tuvāki.

5.Cik zinu jūsu dzeja ir saņēmusi arī diezgan bargu kritiku, kādi pēc jūsu domām ir cēloņi citu dzejnieku nepatikai pret jūsu darbiem?

Jā, ir nākuši daži asi vārdi pār mani, bet, diemžēl, neviens no tiem nav sacīts man tieši sejā. Varbūt tā ir skaudība, varbūt tā ir nepatika pret mani pašu, bet varbūt vien vistīrākā konkurence. Katrs jau atradīs savu iemeslu, bet patieso iemeslu jau neatklās neviens.

6.Vai skatoties ar laika distanci uz jūsu agrākajiem darbiem ir kāds dzejolis, kurš jums pašam vairs nepatīk vai kuru jūs tagad rakstītu citādi?

Ir daži darbi no pirmā dzejoļu krājuma „Kā tuvība smaržo”, kurus gribētu pārrakstīt un iedod citādāku domu nekā toreiz, bet to es sapratu tikai pēc pagājušā gada daudzajiem publiskajiem pasākumiem. Bet tā ir bijis vienmēr, cik man zināms.

7.Vai ir kāda tēma par ko jūs gribētu uzrakstīt kādu dzejoli?

Protams ir dažas tēmas, par kurām gribētu uzrakstīt, bet vai tas ir pašlaik vajadzīgs, nezinu. Rakstīšana par attiecīgām tēmām varētu izraisīt kārtējo melnās kritikas vilni, tādēļ tā būtu liela uzdrīkstēšanās. Bet, pat ja es izlemtu rakstīt par draudīgām tēmām, tad tikai pēc tam, kad būšu tās izpētījis un atradis pareizo pieeju, lai piesaistītu cilvēku interesi.

8.Vai esat mēģinājis rakstīt arī prozu?

Diemžēl nē, neesmu mēģinājis. Tas, pagaidām, nav mans lauciņš, lai gan šad tad mēdzu uzrakstīt pa kādai atziņai. Kas to lai zina, varbūt kādreiz izdošu arī pats savu atziņu grāmatu.

9.Kādi ir galvenie kritēriji, lai kādu cilvēku nosauktu par dzejnieku? Vai jebkurš var rakstīt dzeju?

Neuzskatu, ka “dzejnieks” ir kāds īpašs un noteikts statuss sabiedrībā, kā policists, ārsts, grāmatvedis utt. Dzejnieks var būt jebkurš cilvēks, kurš prot citiem pasniegt savu fantāzijas lidojumu un aizraut tam līdzi. Personīgi es nevaru ciest, ja kāds iedomājas no sevis sazin ko un cenšas visu samākslot, tādējādi šo maigo mākslas virzienu padarot pārlieku sarežģītu un lasītājiem neuztveramu.Jā, dzejnieks var būt ikviens, kas spēj rakstīt un to dara izjusti un no sirds.

10.Kāpēc cilvēkiem būtu jālasa jūsu darbi un kāpēc cilvēkiem vispār ir vajadzīga dzeja?

Nedomāju, ka cilvēkiem būtu kategoriski jālasa mani darbi, katrs pats izvēlas ko lasīt vai nelasīt. Ja mani darbi uzrunā, tad prieks, ka kāds tos lasa un spēju ar tiem uzrunāt un palīdzēt. Dzeja ir vajadzīga, lai kaut nedaudz saglabātu Latviju un latviešu valodu, kas mums vēl ir.

11.Ko jūs sauktu par saviem skolotājiem?

Sākotnēji dzeju iepazīt man palīdzēja dzejniece Brinda Ceriņa, bet nu jau kādu laiku iedvesmojos un pašmācības ceļā mācos no grāmatām.

12.Kā tapa dzejas krājums “Vilka gars”?

Grāmata „Vilka gars” tapa laika posmā no šī gada marta līdz septembrim. Grāmatā būs 121 pēdējā gada laikā manis sarakstīts dzejolis. Kā arī katru no tiem papildinās kāds īpašs mākslas darbs. Kopumā par grāmatas vizuālo noformējumu atbildīgi ir 38 zīmētāji, gandrīz no visas Latvijas. Pieļauju, ka dzejas lauciņā šī grāmata būs šī gada interesantākā un aprunātākā grāmata.

13.Vai jums ir padomā idejas nākošajam krājumam?

Ideju, protams, nekad netrūkst, bet pagaidām nav pietiekoši daudz labu darbu, lai domātu par nākamo krājumu. Protams, grāmatu arī nevar uzrakstīt vienas dienas laikā, un spēka tam pagaidām man nav, jo grāmata ‘’Vilka gars’’ pagaidām ir mani izsmēlusi.

14.Vai ir kādas tēmas par kurām jūs negribētu rakstīt vai par kurām vispār nevajadzētu literatūrā runāt?

Man reiz piedāvāja uzrakstīt dzejoli par „Homoseksuālu priesteri”. Es, protams, atteicos, jo tā ir tēma, par ko nekad nedomāju rakstīt. Es nevaru uzrakstīt par lietām, kuras nepārzinu.

15.Kādi ir jūsu ieteikumi tiem, kas sāk rakstīt un tiem, kas arī vēlas izdot savu krājumu, bet īsti nezina, ar ko sākt?

Jaunajiem novēlu rakstīt un nebaidīties no kritikas. Cik dažāda ir pasaule, tik dažādi esam arī mēs. Visiem nekad nebūs iespējams izpatikt, un ir vienalga, cik ļoti mēs censtos- visiem nekad mēs nebūsim labi un perfekti. Tāpēc būsim tādi, kādi paši vēlamies būt- tikai tad, ja mēs patiksim paši sev, mēs patiksim arī citiem. Kā arī, kas attiecas uz grāmatu un tās tapšanu- galvenais darīt visu saskaņā ar sevi.

16.Ko varat novēlēt lasītājiem?

Paldies, lasītāj, ka veltīji savu dārgo laiku, lai izlasītu šo interviju. Kā arī gaidām 10. novembrī, kad iznāks mana otrā autorgrāmata „Vilka gars”. Ceru jums patiks.

Interviju sagatavoja: Aija Puzarele


Jānis Lūciņš (Jans Ikes) ar dēlu Markusu

Tavs komentārs

*
*autorizēties/reģistrēties

atjaunot paroli


jaunākie komentāri